Program Noaptea Albă a Filmului Românesc 2016

2016-Septembrie-09
PRINTEAZAPRINTEAZA

CINEMA MUZEUL ȚĂRANULUI: STUDIOUL HORIA BERNEA (Str. Monetăriei, 3)

·         20:30 - Sieranevada (2016, r. Cristi Puiu)

·         00:00 - Ilegitim (2016, r. Adrian Sitaru)

CINEMA MUZEUL ȚĂRANULUI: OPEN AIR

·         21:00 - Legături bolnăvicioase (2006, r. Tudor Giurgiu) – PROIECȚIE SPECIALĂ

– 10 ANI DE LA PREMIERĂ

CINEMA ELVIRE POPESCO (Bd. Dacia, 77)

·         23:00 - Două lozuri (2016, r. Paul Negoescu) - AVANPREMIERĂ

·         01:00  - Film surpriză - AVANPREMIERĂ

CENTRUL CULTURAL CASA ARTELOR (Bd. Mircea Vodă, 5)

·         21:00 - Chuck Norris vs. Communism (2015, r. Ilinca Călugăreanu)

·         22:30 - Acasă la tata (2015, r. Andrei Cohn)

PARCUL TITAN – PARCUL ARTELOR (Scena de pe malul lacului)

·         20:30 - Dincolo de calea ferată(2016, r. Cătălin Mitulescu)

·         22:00 - Cinema, mon amour (2015, r. Alexandru Belc)

PARCUL CRÂNGAȘI

·         20:30  - Drumul spre succes (2015, r. Andrei-Nicolae Teodorescu)

·         21:00 - YouTube Bazaar (2015, r. Dan Chișu)

TEATRUL UNTEATRU (Str. Sfinții Apostoli, 44)

·         19:00 - Arta apărării individuale (1980); Atelier cu călăuza (1985); Iar ca sentiment, un cristal (1986); Oameni care povestesc (1983) - TRIBUT OVIDIU BOSE PAȘTINA

·         20:30 - La capătul liniei (1982, r. Dinu Tănase) - TRIBUT MIRCEA ALBULESCU

·         22:00 - După-amiaza unui torționar (2002, r. Lucian Pintilie) - TRIBUT RADU BELIGAN

·         23:30 - Operațiunea Monstrul (1976, r. Manole Marcus) - TRIBUT MARIN MORARU

DESCHIS GASTROBAR (Splaiul Unirii, 160)

·         20:00 – 23:00 - Scurtmetraje românești din selecțiaTIFF 2016

Te mai uiți și la om (r. Ana Maria Comănescu); Ninel (r. Constantin Popescu); Wall (r. Mihai Radu Dan); Ana se întoarce (r. Ruxandra Ghițescu) ; 7 luni mai târziu (r. Andrei Crețulescu) ; Blana (r. Tudor Botezatu); Oase pentru Otto (r. Matei Lucaci-Grunberg); O noapte în Tokoriki (r. Roxana Stroe)

J’AI BISTROT (Calea Griviței, 55)

·         20:00 – 23:00 - Scurtmetraje românești din selecțiaTIFF 2016

Mă cheamă Costin (r. Radu Potcoavă); Ferdinand 13 (r. Cecilia Ștefănescu); 4:15 Sfârșitul lumii (r. Gabi Sarga, Cătălin Rotaru); Proiecționistul (r. Norbert Fodor); Miercuri (r. Goran Mihailov); Un gust amar (r. Raluca Ungureanu); Raisa (r. Pavel Cuzuioc); O faptă bună (r. Andrei Gruzsniczki)

MAKE A POINT (Șos. Morarilor, 1 – în incinta Postăvăriei Române)

PROIECȚII SPECIALE – 10 ANI DE LA PREMIERĂ

·         19:00 - Hârtia va fi albastră (2006, r. Radu Muntean)

·         21:00 - Cum mi-am petrecut sfârșitul lumii (2006, r. Cătălin Mitulescu)

·         23:00 - A fost sau n-a fost? (2006, r. Corneliu Porumboiu)

CLUBUL DE EDUCAȚIE ALTERNATIVĂ (Școala 136 – Prelungirea Ferentari, 68 și Școala 147 – Strada Bacău, 1)

·         18:00 - Roboțelul de aur (2015, r. Radu Mocanu, Mihai Dragolea)

·         19:30 - București NonStop (2015, r. Dan Chișu)

·         21:30 - Lumea e a mea (2015, r. Nicolae Constantin Tănase)

*Intrarea la proiecții este gratuită, în limita locurilor disponibile.

*Vizionarea filmelor de la Cinema Elvire Popesco se face doar pe bază de rezervări, la adresa de email: cinema.bucarest@institutfrancais.ro